52 YILLIK DEMOKRAT GELENEĞİ GELECEĞE TAŞIMAK İÇİN GENEL KURUL VE SEÇİMLERE ÇAĞRI

 

 

 

ÇAĞRIMIZDIR!
Değerli Meslektaşımız;

Öncelikle MMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nun 34. Çalışma Dönemi tamamlanırken vermiş olduğunuz destek ve katkılar için teşekkür ederiz.

İstanbul’da Yaşayan Mühendisler Araştırması sonuçlarına göre, İstanbul’da ikamet eden mühendislerin temel problemleri enflasyona karşı eriyen ücretler (gelir), ihtiyaç fazlası mühendis ve eğitimdeki yetersizlikler (eğitim), tecrübe ve yetkinlikleri aktarmada uygun ortamın olmaması (yetkinlik), uzun süreli işsizlik (istihdam), azalan mühendislik değeri (itibar), ülke veya şehir değiştirme isteği (motivasyon), sivil toplum yapısı ve örgütlenme yetersizliği (dayanışma) olarak belirlenmiştir.

Araştırma sonucunda, mühendisin güçlenmesi memleketin güçlenmesidir dedik. Mühendisin geliri düşük ve mühendislik güç kaybediyor. Her yerde makina mühendisi var, itibarı kayboluyor. Eğitimin kalitesi düşük, laboratuvarı olmayan bölümler var ve ülkede işsizlik büyük bir sorun haline gelmiş durumda.

MMO olarak tüm motivasyonu sağlayacak olan biziz, mesleğin itibarını ve gücünü artıracağız. Geleceği inşa edecek olan bizleriz!

TMMOB, bir çatı örgüt olarak Türkiye’deki değişimin öncülerindendir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası da bu değişimde önemli roller üstlenecek bir meslek odasıdır. Bu değişimdeki anlamlı gücü, Oda üyelerinin etkisi nedeniyledir ve meslek örgütlenmeleri hem üyelerin mesleki çıkarları için hem de ülkenin ve toplumun değişimi için önemli birer mevzi alanıdır. Bundan hareketle, makina mühendisleri de tüm diğer mühendisler gibi geleceğin ve çözümün anahtarı konumundadır. Bu yüzden diyoruz ki gelecek de biziz, çözüm üreten de biziz, değişim de biziz!

Artan fakülte sayısı ile birlikte niteliği düşen eğitim, mühendislik asgari ücretinin uygulanmaması ve pandeminin etkisiyle daha da yukarı tırmanan işsizlik tablosu meslektaşlarımızın motivasyonunu ve mühendislik mesleğinin itibarını düşürmektedir. Güvencesiz çalışma koşulları ise meslektaşlarımızı daha iyi bir hayat kurma umuduyla ülke dışına itmektedir.

Ancak biz, makina mühendisleri, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için gerekli olan değişimi sağlayacak güce sahibiz. Meslek odamız etrafında birleşerek mesleğimizin itibarını ve gücünü artıracağız.

Mesleğimizin sorunlarına çözüm üretecek olan #biziz, ülkemizin ihtiyaç duyduğu değişim #biziz, geleceği inşa edecek olan #biziz!

#ÇözümBiziz

Meslektaşlarımızın sorunlarını ve bu sorunların nasıl çözüleceğini biliyoruz. Meslek odamız etrafında birleşerek dayanışma gösterecek, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm getireceğiz!

Mühendis asgari ücretinin yeniden uygulanması ve etkin denetim sağlanması için hep birlikte mücadele edecek ve sorunların çözümü için dayanışma göstereceğiz!

Ülke şartlarının ve pandeminin yarattığı zorluklar nedeniyle bir araya gelemeyen, tecrübe ve yetkinliklerini aktarma fırsatı bulamayan meslektaşlarımızı zamanın koşullarına uygun şekilde yeniden bir araya getireceğiz.

#DeğişimBiziz

Ülkemiz siyasal atmosferini değişikliğe uğratacak olan bu zorlu günlerde, meslektaşlarımızın ve ülkemizin durumunu iyileştirecek talepleri dile getirme olanağına sahibiz. Ülkemiz değişip dönüşürken, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın ihtiyacı olan değişim biziz!

Ülkemizi ve geleceğimizi bilimsellik temelinde yeniden kurabilmek için, halkımız ve şehrimizin ihtiyacı olan değişimi getirecek olan bizleriz. Şehrimizi ve ülkemizi meslektaşlarımız için yeniden cazip hale getirecek ve mesleğimize yeniden itibar kazandıracağız!

#GelecekBiziz

Odamızın başlattığı eğitim seferberliğine dâhil olarak çağın gerisinde kalmış mühendislik eğitimine karşı meslektaşlarımızın yanında olacağız. Mühendislik eğitimini yeniden nitelikli hale getirecek olan biziz!

Ülkemiz, iç ve dış politikaları iflasın eşiğinde yeni ve zorlu bir sürece girerken, mesleki gelişimimizi sürdürerek ve meslektaş dayanışmasını güçlendirerek yola devam ediyoruz. Odamızın mesleki örgütlülüğünü güçlendirerek mesleki itibarımızı ve gücümüzü artıracağız!

Çevremizdeki sorunların çözümü için gerekli teknolojileri tasarlayan bizler geleceği şekillendirecek güce de sahibiz. Ülkemizin ve dünyamızın geleceği biziz!

Sizleri, gelecek güzel günlere dair tüm inancımızla 12-13 Şubat 2022’de yapılacak genel kurul ve seçimlere davet ediyoruz.

35. Dönem Yönetim Kurulu adaylarımızı yakından tanıyabilir (tıklayınız), Demokrat Makina Mühendisleri Çalışma Programını inceleyebilir(tıklayınız) ve demokratmuhendisler.org sitemizi ziyaret ederek (tıklayınız) gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Ülkemiz ve mesleğimiz için güzel günler sizinle #BirlikteGelecek

GENEL KURUL ve SEÇİMLER
GENEL KURUL : 12 Şubat 2022 Cumartesi
YER : Cemil Candaş Kültür Merkezi
19 Mayıs Mahallesi Halaskargazi Cd. No: 168 34360 Şişli / İstanbul
Harita için lütfen tıklayınız
SEÇİMLER : 13 Şubat 2022 Pazar
YER : TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, 34425
Karaköy / İstanbul
Harita için lütfen tıklayınız

 

35. Dönem Yönetim Kurulu Adaylarımız
 1. İbrahim M. TATAROĞLU
 2. Seyfettin AVCI
 3. C. Ahmet AKÇAKAYA
 4. Aydan ADANIR USTA
 5. Ezgi KILIÇ
 6. Uğur AYKEN
 7. Elif SOYVURAL
 8. Ali Can ÖZALP
 9. Tülay BURSALIOĞLU
 10. İbrahim ZAFER
 11. Şeref PARLAK
 12. Yunus KÜÇÜKKELEPÇE
 13. Cemal BOLAT
 14. Serkan SEVAT
 

LÜTFEN “DESTEKLİYORUM” FORMUMUZU DOLDURUNUZ!


Web: demokratmuhendisler.org

EPosta: bilgi@demokratmuhendisler.org

Facebook: #demokratmuhendis


Twitter: #DemokratMuhends

YouTube: #Demokrat Makina Muhendisleri